חדשות

מחקר ישראלי: חשיפה לשמש מעוררת תיאבון בגברים

במחקר שנערך באוניברסיטת ת"א נמצא: העור הוא גורם מווסת ראשון במעלה של מטבוליזם הן בקרב חיות מודל והן בבני אדם – חשיפה לשמש גורמת להפרשת ההורמון גרלין המגביר תיאבון בגברים

חשיפה לשמש ותיאבון. צילום: הדס פארוש/ פלאש 90

מחקר חדש של אוניברסיטת תל אביב מגלה: החשיפה לשמש מעוררת תיאבון אצל גברים, אך לא אצל נשים. המחקר שנערך על חיות מודל מפענח את ההבדלים בהפעלת המנגנון המטבולי שבין זכרים לנקבות.

לטענת החוקרים, הן בקרב חיות מודל זכריות והן בקרב זכרים אנושיים, החשיפה לשמש מפעילה חלבון בשם p53 שמטרתו לתקן נזקי דנ"א לעור שנגמרים בשל החשיפה. הפעלת ה-p53 מאותתת לגוף להפריש הורמון בשם גרלין – שמעודד תיאבון. מנגד, בקרב נקבות, הורמון האסטרוגן בולם את האינטראקציה בין ה-p53 לגרלין, ולכן הן לא חשות צורך לאכול אחרי החשיפה לשמש.

המחקר נערך בהובלת פרופ' כרמית לוי והדוקטורנט שיוונג פריק מהמחלקה לגנטיקה של האדם וביוכימיה בבית הספר לרפואה באוניברסיטת תל אביב ובשיתוף שורה ארוכה של חוקרים מהארץ ומהעולם, בהם חוקרים מהמרכזים הרפואיים איכילוב, אסותא, מאיר ותל השומר, וכן ד"ר יפתח גפנר וד"ר ליאור ביקובסקי מהפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרופ' אהרון וולר מאוניברסיטת בר אילן. המחקר פורסם בכתב העת Nature Metabolism.

פרופ' כרמית לוי. התוצאות מהוות בסיס למחקרי המשך, הן לגבי מטבוליזם והן למציאת שיטות טיפול מבוססות UV למחלות והפרעות של תיאבון וחילוף חומרים"

המחקר נערך באמצעות נתונים אפידמיולוגיים שנאספו לאורך שנה שלמה על הרגלי האכילה של כ-3,000 ישראליות וישראלים, באמצעות דיווח עצמי של סטודנטיות וסטודנטים שיצאו לשמש ובאמצעות מחקר גנטי מקביל בחיות מודל. תוצאות המחקר מזהות את העור כגורם מווסת ראשון במעלה של אנרגיה ותיאבון פשוט (מטבוליזם) הן בקרב חיות המודל והן בקרב בני אדם.

החוקרים מסבירים כי בין המינים קיימים הבדלים מטבוליים דרמטיים, שמשפיעים על בריאותם ועל התנהגותם, אבל עד היום לא היה ברור אם זכרים ונקבות מגיבים אחרת גם לטריגרים סביבתיים, כמו חשיפה לקרינה על-סגולה (UV) מהשמש.

במחקר שנערך בעכברי המעבדה עברו העכברים חשיפה עדינה לקרינת UV והתוצאות היו מפתיעות: הזכרים היו הרבה יותר רעבים בעקבות החשיפה, בזמן שאצל הנקבות לא נצפה שינוי. ממצאי מחקר המעבדה הובילו את החוקרים לבדוק את הממצאים בבני אדם.

במחקר אפידמיולוגי שנמשך שנה, נבדקו 3,000 גברים ונשים בגילי 25 עד 64 שהשיבו על שאלונים הנוגעים לרמות התיאבון והרגלי האכילה שלהם ביחס לחשיפה לשמש ולעונות השנה. הממצאים העלו כי התיאבון בקרב הגברים היה גבוה ב-22% בחודש אוגוסט לעומת ינואר.

הממצאים נבדקו גם בשתי קבוצות ניסוי קטנות יותר. בקבוצה הראשונה נכללו 25 סטודנטים וסטודנטיות שנחשפו לשמש באופן מבוקר, בכפוף להנחיות לבוש וחשיפה מפורטות. בדגימות הדם שניטלו מהם מיד לאחר החשיפה לשמש נמצאו אצל הסטודנטים רמות גבוהות של גרלין - הורמון מעודד תיאבון, וסימנים נוספים לפעילות מטבולית מוגברת. לעומתם, בקרב הסטודנטיות לא נמצא כל שינוי. גם בקבוצה השנייה, שכללה 30 נשים וגברים המטופלים בפוטותרפיה נמצא אצל הגברים תיאבון מוגבר לאחר הטיפול.

הורמון האסטרוגן בולם בנשים את האינטראקציה בין ה-p53 לגרלין, ולכן הן לא חשות צורך לאכול אחרי החשיפה לשמש. צילום: פלאש 90

פרופ' לוי מסבירה: "בדקנו את ההבדלים בין נשים לגברים אחרי החשיפה לשמש ומצאנו כי גברים אוכלים יותר מאשר נשים כיוון שהתיאבון שלהם עולה. זאת הפעם הראשונה שמפענחים את הקשר המולקולרי בין חשיפה ל-UV לתיאבון והפעם הראשונה שנערך מחקר רפואי מבוסס מין בנושא חשיפה ל-UV. מחקרים רפואיים מבוססי מין מורכבים בהרבה ומצריכים פי שניים יותר נבדקים כדי למצוא את ההבדלים במובהקות סטטיסטית".

פרופ' לוי מסכמת: "אנחנו, בני האדם, השלנו את הפרווה שלנו, מה שאומר שהעור שלנו, הרקמה הכי גדולה בגוף, חשופה לקבלת אותות מהסביבה. החלבון p53 בעור, שנועד להתמודד עם הנזקים הגנטיים של החשיפה לשמש, בעצם, לא רק מתקן את הנזקים אלא גם מאותת לנו שנגמר החורף ושיצאנו לשמש, אולי על מנת להתכונן לעונת הרבייה. התוצאות מהוות בסיס מעודד למחקרי המשך, הן לגבי מטבוליזם בקרב בני אדם והן למציאת שיטות טיפול מבוססות UV למחלות והפרעות של תיאבון וחילוף חומרים".

נושאים קשורים:  חשיפה לשמש,  מחקר,  תיאבון,  מטבוליזם,  גרלין,  אוניברסיטת תל אביב
תגובות