מחקרים

יחס נויטרופילים ללימפוציטים והישרדות בסרטן תאי קשקש עורי

יחס נויטרופילים ללימפוציטים יכול לשמש כמדד פרוגנוסטי בסרטן עורי

12.05.2022, 16:26

היחס בין נויטרופילים ללימפוציטים הוא סמן ביולוגי מוכר להישרדות וגורם מנבא לחיוביות של בלוטת הזקיף במספר סרטנים. עם זאת, השימושיות של מדד זה כסמן ביולוגי פרוגנוסטי בסרטן תאי קשקש עורי עדיין לא נחקרה במלואה. לכן, מטרת המחקר הייתה לחקור את הקשר שבין יחס נויטרופילים ללימפוציטים והישרדות ספציפית למחלה וחיוביות בלוטת הזקיף בסרטן תאי קשקש עורי.

המחקר שממצאיו תוארו בעיתון Journal of the American Academy of Dermatology היה מחקר רטרוספקטיבי חד מרכזי של סדרת מקרים בו ניתחו החוקרים מידע אודות מטופלים עם סרטן תאי קשקש עורי אשר עברו בדיקות דם לפני התחלת טיפול בבית החולים האונקולוגי. הקשר בין המאפיינים הקליניים של המטופלים (כולל יחס הנויטרופילים ללימפוציטים) ותמותה ספציפית למחלה וחיוביות בלוטת הזקיף הוערך באמצעות ניתוחים חד ורב-משתניים.

תוצאות המחקר הדגימו כי עלייה ביחס בין נויטרופילים ללימפוציטים הייתה גורם פרוגנוסטי בלתי תלוי להישרדות ספציפית למחלה גרועה. תוצאות דומות התקבלו גם עבור הקשר בין יחס הנויטרופילים ללימפוציטים וחיוביות בלוטת הזקיף.

אמנם במחקר זה היה מספר נמוך של משתתפים וקיימת הטיית בחירה בגלל פרופורציית המקרים עם סיכון גבוה. עם זאת, נראה כי יחס נויטרופילים ללימפוציטים יכול לשמש כסמן ביולוגי בסרטן תאי קשקש עורי כיוון שזהו מדד פשוט לביצוע והוא יכול לנבא פרוגנוזה.

מקור:

Maeda T. et al. Journal of the American Academy of Dermatology (2022). https://doi.org/10.1016/j.jaad.2021.10.033

נושאים קשורים:  מחקרים,  סרטן תאי הקשקש,  יחס נויטרופילים ללימפוציטים,  בלוטת הזקיף
תגובות