מחקרים

יעדי טיפול והעדפות בפסוריאזיס במטופלים צעירים והוריהם

יעדי הטיפול החשובים ביותר למטופלים צעירים עם פסוריאזיס והוריהם קשורים לנגעים ובטיחות

צרכי טיפול של מטופלים פסוריאטיים צעירים והוריהם לא נחקרים באופן נרחב, וייתכן ואלה יכולים להביא לשיפור בטיפול בו המטופל במרכז. מטרת המחקר זה הייתה לחקור את יעדי הטיפול והעדפות של ילדים עם פסוריאזיס והוריהם, וכן העדפות ויעדי טיפול במבוגרים צעירים.

במסגרת המחקר נערך סקר אינטרנטי בקרב מטופלים הולנדיים עם פסוריאזיס בין גילאי 6-30 והוריהם. הסקר היה מורכב משאלות רב-ברירה, שאלות פתוחות וסולם דירוג בן 4 רמות. לאחר מכן, השוו החוקרים את יעדי הטיפול ומאפייני ההעדפות של ילדים עם פסוריאזיס (עד גיל 17) לאותם תוצאים בקרב מבוגרים צעירים והורים.

תוצאות המחקר הדגימו כי 195 מטופלים (גיל ממוצע 20.2 + 6.3) ו-45 הורים נכללו במחקר. יעדי הטיפול החשובים ביותר שנמצאו היו "מניעת נגעים", "הפחתת נגעים", "היעדר גרד" ו"היעדר נגעים". בנוסף, בבחינת מאפייני הטיפול, נמצא כי "בטיחות לטווח ארוך", "יעילות גבוהה" ו"בטיחות לטווח הקצר" היו המאפיינים החשובים ביותר למטופלים. הבדלי גיל, מגדר וטיפול נוכחי נמצאו בעת ניתוח הנתונים, כאשר ילדים מטופלים העדיפו "לא דביק או שומני", "תוצאות מהירות" ו"מעט או היעדר דרישות לדגימות דם" בהשוואה להוריהם או מבוגרים צעירים עם פסוריאזיס. לעומת זאת, מבוגרים צעירים דירגו "תחושת בטחון עצמי" ו"איכות שינה טובה יותר" במקום גבוה יותר ממטופלים ילדים. לקבוצת ההורים המאפיינים החשובים ביותר היו קשורים לבטיחות הטיפול. עוד נמצא כי יעדים פסיכוסוציאליים היו חשובים יותר לנשים ומטופלים עם טיפול ביולוגי.

מחקר זה מדגים כי מטופלים צעירים עם פסוריאזיס והוריהם כמהים בעיקר לטפל בנגעים וגרד, באמצעות טיפול יעיל ובטוח. עם זאת, מחקר זה מדגים גם את ההבדלים בין קבוצות המחקר השונות אשר יכולים לסייע להתייחס לצרכים של כל אחת מהן.

מקור: 

Schaap M. et al. Journal of Dermatological Treatment (2021). https://doi.org/10.1080/09546634.2021.1985058

נושאים קשורים:  מחקרים,  פסוריאזיס,  יעדי טיפול,  מטופלים צעירים,  הורים
תגובות
אנונימי/ת
10.11.2021, 09:53

מעניין איך המחקר הזה עזר לטפל בחולי פסוריאזיס? סתם מבזבזים כסף לכל המחקרים חסרי משמעות רק בשביל לעשות V בדרך לתואר