חדשות

פרס נובל לרפואה הוענק לשני חוקרים הפועלים על גילוי קולטני טמפרטורה ומגע

הזוכים הם פרופ' דיוויד ג'וליוס מארה"ב וארדם פאטפוטיאן, גם הוא מארה"ב וממוצא לבנוני. הפרס (1.4 מיליון דולר שיחלקו ביניהם) הוא על גילוי הקולטנים בעור לטמפרטורה ולמגע

הצילום הרשמי של ועדת פרס נובל בעת ההכרזה על הפרס .

ועדת פרס נובל הכריזה היום (א') על חתני הפרס לרפואה ופיזיולוגיה לשנת 2021, החוקרים פרופ' דיוויד ג'וליוס מארה"ב וארדם פאטפוטיאן, גם הוא מארה"ב וממוצא לבנוני. הפרס (1.4 מיליון דולר שיחלקו ביניהם) הוא על גילוי הקולטנים בעור לטמפרטורה ולמגע. מחקריהם תרמו לפענוח ולהבנה של אחד ממנגנוני ההישרדות והקיום המשמעותיים של הגוף: החישה.

פרופ' ג'וליוס בן 65, יליד ניו יורק ופיזיולוג מאוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו, השתמש בשנות ה-90 של המאה שעברה בניסויים בקפסצאין, החומר הנמצא בפלפלים חריפים וגורם לתחושת בעירה, כדי לזהות חיישן בקצות העצבים של העור המגיב לחום.

עמיתו פרופ' פאטפוטיאן, יליד ביירות ב-1967, הוא ממכון המחקר הרפואי ע"ש הווארד יוז ומכון סקריפ, השתמש בתאים הרגישים ללחץ כדי לגלות סוג חדש של חיישנים המגיבים לגירוי מכני בעור ובאיברים הפנימיים. ועדת הפרס ציינה בהודעה על החלטתה להעניק להם את פרס נובל כי לפני תגליותיהם חוקרים לא הצליחו להסביר כיצד טמפרטורה וגירויים מכניים בעור הופכים לדחפים חשמליים במערכת העצבים.

בהודעה על הפרס נאמר גם: "היכולת שלנו לחוש חום, קור ומגע חיונית להישרדות ותומכת בבסיס האינטראקציה שלנו עם העולם סביבנו. בחיי היומיום אנו מתייחסים לתחושות אלו כמובנות מאליהן, אך כיצד דחפים עצביים מאפשרים להבחין בטמפרטורה ובלחץ? שאלה זו נפתרה על ידי שני חתני פרס נובל השנה. תגליותיהם פורצות הדרך השיקו פעילויות מחקר אינטנסיביות שהובילו לעלייה מהירה בהבנתנו כיצד מערכת העצבים שלנו חשה חום, קור וגירויים מכניים. הזוכים זיהו קשרים חסרים קריטיים בהבנתנו את יחסי הגומלין המורכבים בין החושים שלנו לבין הסביבה".

נושאים קשורים:  חדשות,  פרס נובל לרפואה,  קולטנים,  עיבוד חישה
תגובות
אנונימי/ת
04.10.2021, 19:30

פאטפוטיאן זה שם ארמני. אין אתניות לבנונית