פסוריאזיס

האם ישנו קשר בין תזונה מערבית, מיקרוביום ופסוריאזיס?

חוקרים בחנו את ההשפעה של תזונה מערבית על הופעת דלקות דמויות פסוריאזיס בעור ובמפרקים, ומצאו כי השינוי במיקרוביום עקב תזונה זו מגדיל את הרגישות לדלקות פסוריאטיות

מזון מטוגן (צילום: אילוסטרציה)
מזון מטוגן (צילום: אילוסטרציה)

במחקרי עבר הראו החוקרים כי חשיפה של עכברים לתזונה עתירת סוכר המכילה רמות בינונית של שומן (כלומר, תזונה מערבית [WD]) גורמת לדלקת עור ניכרת ומעצימה את הרגישות לדלקת עור פסוריאסיפורמית המושרית באמצעות אימיקוימוד (imiquimod), דבר המצביע על היכולת של הרכב התזונה להשפיע על רגישות העור לדלקת פסוריאטית.

במחקר שפורסם בכתב העת Journal of Investigative Dermatology השתמשו החוקרים במודל minicircle IL-23 שכלל מאפיינים של דלקת עור פסוריאסיפורמית ודלקת מפרקים פסוריאטית, והראו בעזרתו שצריכת תזונה מערבית במשך 10 שבועות העצימה את נטיית העכברים לדלקת עורית ואף לדלקת במפרקים.

הדלקות בעור ובמפרקים שהושרו באמצעות תזונה מערבית היו מקושרות שתיהן לעלייה ברמת תאי T γδ המייצרים IL-17A, וכן לביטוי מוגבר של ציטוקינים של תאי T עזר 17 (Th17).

לאחר השימוש ב-IL-23 minicircle, נצפו דיסביוזה מובחנת וירידה במגוון המיקרוביאלי בקרב עכברים שניזונו מתזונה מערבית. טיפול באנטיביוטיקות רחבות טווח הביא לדיכוי של דלקות העור והמפרקים המתווכות באמצעות IL-23 בקרב עכברים אלה.

למרבה הפלא, בקרב עכברים שהועברו מתזונה מערבית לתפריט סטנדרטי לאחר השימוש ב-IL-23 minicircle, נמצאה רמה מופחתת של דלקת בעור ובמפרקים וכן שיקום חלקי של חיידקי המעיים.

לסיכום, ממצאים אלה מראים כי לדיסביוזה המושרית עקב התזונה המערבית נלוות דלקות דמויות-פסוריאזיס בעור ובמפרקים. לפיכך, יש לשקול שינויים בדפוס התזונתי של חולים הסובלים ממחלת פסוריאטית בעור ו/או במפרקים.

מקור: 

Shi, Z et al. Journal of Investigative Dermatology. 2021 Jul;141(7):1780-1791.doi: 10.1016/j.jid.2020.11.032.

נושאים קשורים:  פסוריאזיס,  דלקת מפרקים פסוריאטית,  מיקרוביום,  תזונה,  מחקרים
תגובות
אנונימי/ת
08.07.2021, 01:44

וואו! תזונה משפיעה על הבריאות! חדשות מרעישות

אנונימי/ת
08.07.2021, 12:17

עוד מאמר על השפעת קרני הירח על קרני התיש...
(לעורך: מה זה דיסביוזה מובחנת?)

אנונימי/ת
14.07.2021, 14:40

פרוביוטיקה ופרהביוטיקה בשילוב יכולים להשפיע על המיקרוביום כולל תזונה בריאה.תפקוד המוח קשור מיקרוביום.