אקנה

שימוש ממושך בספירונולקטון עבור אקנה בנשים מבוגרות

שימוש ארוך טווח בספירונולקטון מביא לשיפור התוצאות הקליניות בקרב נשים מובגרות הסובלות מאקנה

ישנו מידע מוגבל אודות התוצאות ארוכות הטווח של השימוש בספירונולקטון בקרב נשים הסובלות מאקנה, וכן על השפעתו על אקנה באיזור הגו.

במחקר שתוצאותיו פורסמו בכתב העת Journal of the American Academy of Dermatology, חוקרים תיארו באופן מקיף תוצאות טיפול שגרתי עם ספירונולקטון, כולל תוצאות ארוכות טווח. החוקרים ביצעו סדרת מקרים רטרוספקטיבית שכללה 403 נשים מבוגרות שטופלו באקנה עם ספירונולקטון במרכז רפואי אקדמי בין 2008-2019. שיעורים אובייקטיבים של החלמה מאקנה, שהוערכו על ידי סולם ה- Comprehensive Acne Severity Scale, ושיעורים סובייקטיבים הוערכו, בנוסף לשיעורי אי המשך טיפול, שינוי מינונים ושרידות התרופה. נעשה שימוש במודל רגרסיה לוגיסטית על מנת להעריך קשרים בין היארעות תופעות לוואי הקשורות במחזור החודשי ושימוש בגלולות למניעת הריון משולבות.

החוקרים מצאו כי בביקור המעקב הראשון ולפי הערכת סולם ה- Comprehensive Acne Severity Scale, ב-75.5%, 84% ו-80.2% מהמטופלות הודגמה היעלמות מוחלטת של האקנה או שיפור משמעותי באיזור הפנים, החזה והגב, בהתאמה. השרידות הממוצעת של התרופה עמדה על 470.7 ימים. תופעות לוואי הקשורות במחזור החודשי היו פחות שכיחות בקרב המשתמשות בגלולות למניעת הריון משולבות (יחס הסיכויים 0.23, רווח בר סמך 95% 0.11-0.50).

החוקרים סיכמו כי השימוש בספירונולקטון מביא לשיפור בתוצאות הקליניות ואף נסבל היטב, בקרב נשים מבוגרות הסובלות מאקנה ועושות שימוש ממושך בתרופה.

מקור: 

Garg V, Choi JK, James WD, Barbieri JS. J Am Acad Dermatol. 2021;84(5):1348-1355. doi:10.1016/j.jaad.2020.12.071 

נושאים קשורים:  אקנה,  ספירונולקטון,  גלולות למניעת הריון,  מחקרים
תגובות