תיאור מקרה

"שיבא": גידול ענק בפניו של מטופל נעלם הודות לטיפול חמלה

מקרה שפורסם ב-British Journal of Dermatology: התרופה המיועדת לטיפול בגידולים כמו מלנומה וטרם נוסתה בעולם על גידולי כלי דם הביאה מזור למטופל מ"שיבא" שסבל מגידול שפיר ואגרסיבי

ד"ר שושי גרינברגר, מומחית ברפואת עור במרכז הרפואי שיבא. הפנתה את המטופל לאבחנה גנטית

מטופל בן 28 שסבל מגידול שפיר שהתפשט באופן אגרסיבי בפניו, מצא מזור במרכז הרפואי שיבא הודות לתרופה ביולוגית שקיבל במסגרת טיפול חמלה. המקרה פורסם בכתב העת British Journal of Dermatology.

ד"ר שושי גרינברגר, מומחית ברפואת עור במרכז הרפואי שיבא והרופאה המטפלת, מספרת כי המטופל הגיע אליה לאחר שסבל מהתפשטות של גידול שהחל כנגע קטן מתחת לעין והתפשט לאחר הסרה חלקית וצריבה.

תחילה טופל בתרופות מוכרות, אך ללא הועיל. המטופל הופנה למחלקת עור והגידול אובחן פתולוגית על ידי פרופ' אביב ברזילי. בשלב זה, מצאה לנכון ד"ר גרינברגר להפנות את המטופל לאבחנה גנטית על ידי Next Generation Sequencing במכון הפתולוגי ב"שיבא", ותוצאותיה הצביעו על הימצאות מוטציה בגן NRAS. עקב כך הסכימה חברת נוברטיס לספק למטופל תרופה ביולוגית שאינה בסל במסגרת טיפול חמלה. הפנייה לחברה והמעקב הרפואי נעשו בסיוע ד"ר מיכל ילון-אורן מהמחלקה ההמטואונקולוגית בבית החולים ספרא לילדים.

ד"ר גרינברגר: "התרופה מיועדת לטיפול בגידולים מסוג אחר כמו מלנומה וטרם נוסתה בעולם על גידולי כלי דם. עם זאת, מצאנו לנכון לנסות אותה בטיפול במקרה זה ושמחנו כי התוצאות היו מצוינות". בתוך שמונה שבועות, ותוך הפחתה הדרגתית של מינון התרופה עד להפסקתה לחלוטין - נעלם הגידול מפניו של המטופל.

נושאים קשורים:  תיאור מקרה,  חדשות,  בית החולים שיבא,  ד"ר שושי גרינברגר,  גידולי כלי דם,  טיפול חמלה,  ד"ר מיכל ילון-אורן,  פרופ' אביב ברזילי.
תגובות