מחקרים

הבהרת המאפיינים הדמוגרפיים, הקליניים והטריכוסקופים באבחנת אלופציה

במחקר זה פותחה שיטת דירוג לאיבחון מוקדם של sADTA על פי ספירה של שישה גורמים מסויימים 

אלופציה אראטה, התקרחות אזורית (צילום: ויקיפדיה)
אלופציה אראטה, התקרחות אזורית (צילום: ויקיפדיה)

המונח acute diffuse and total alopecia (או ADTA) נמצא בשימוש כשם נרדף לאלופציה אראטה, אשר עוברת רגרסיה באופן עצמאי. יחד עם זאת, ADTA הוגדרה במקור כסוג המחמיר במהירות של אלופציה אראטה (RP‐AA) המתאפיין בזמן החלמה קצר ופרוגנוזה טובה ללא קשר להתערבויות. ואכן, חלק גדול ממקרי ה-ADTA מתאוששים באופן ספונטני.

החוקרים התמקדו בסוג הספציפי הזה של AA, אשר כינו "self‐healing ADTA" (או sADTA). הבחנה מדוייקת בין sADTA לסוגים אחרים של RP‐AA, אשר מאתגרת בעקבות המחסור בסמנים מנבאים, חשובה להימנעות מטיפולים אשר אינם הכרחיים. במחקר זה,נתונים של 18 מטופלים עם sADTA נותחו באופן רטרוספקטיבי על מנת לקבוע את המאפיינים הדמוגרפיים והקליניים שלהם.

כל מקרי ה-sADTA היו נקבות והגיל הממוצע שלהם היה 38.1 ± 15.9 שנים. התקדמות אובדן השיער הגיע לקצב שיא לאחר 3.6 ± 1.5 חודשים, וגדילה מחודשת של השיער באופן מלא הושגה לאחר 7.9 ± 1.7 חודשים. הגורמים המזוהים שתמכו באבחנה של sADTA כללו מין נקבה, היעדר כאב וגרד בקרקפת, היעדר אבדן יתר של שיער קרקפת, שיער מסוג club, שיער מסוג short vellus, והימצאות גבוהה של פתחי זקיקים ריקים בטריכוסקופיה. בהמשך, שיטת דירוג לאיבחון מוקדם של sADTA פותחה על פי ספירה של שישה גורמים מסויימים בכל מקרה שנותח. לאחר ניתוח על ידי המערכת שיוצרה, כל מקרי ה-sADTA קיבלו דירוג של 4 ומעלה, בעוד כל מקרי ה-RP‐AA קיבלו דירוג של 3 ומטה למעט מקרה אחד.

החוקרים סיכמו כי המערכת שפותחה הבחינה בהצלחה בין sADTA ל-RP‐AA. על אף מגבלות טכניות מסויימות, המחקר הנוכחי הצביע על כך ש-sADTA הינה מחלה מסויימת בעלת פתופיזיולוגיה ייחודית אשר ניתן לאבחן בשלב מוקדם בטרם ביצוע התערבות בהתבסס על מאפיינים מסויימים.

מקור: 

Masahiro Fukuyama et. al (2020) https://doi.org/10.1111/1346-8138.15306

נושאים קשורים:  מחקרים,  אלופציה,  אלופציה אראטה,  טריכוסקופיה
תגובות