מחקרים

הזדקנות העור עקב חשיפה לשמש

החוקרים תיארו הבדלים בין שני סוגים שונים של הזדקנות העור כתוצאה מחשיפה לשמש: סוג אטרופי, שהיה קשור יותר לטלגניאקטזיות והיסטוריה של ממאירות של העור, וסוג היפרטרופי, שהיה קשור יותר לקמטים גסים ועור עבה

25.07.2019, 10:34
קרם הגנה מהשמש (צילום: אילוסטרציה)

חשיפה לשמש גורמת להזדקנות מוקדמת של העור, הנקראת photoaging. מאפיינים קליניים של photoaging משתנים מאוד בין אנשים שונים. בצורה אחת, העור נראה דק עם טלנגיאקטזיה, ובצורה אחרת העור נראה עבה עם קמטים גסים. ההבדלים האטיולוגיים, הקליניים והטיפוליים של הסוגים השונים של photoaging אינם ידועים. במחקר חדש שנערך ב-University of Michigan בארה"ב והתפרסם בכתב העת Journal of the American Academy of Dermatology ביקשו החוקרים לאפיין תכונות קליניות, היסטולוגיות ומולקולריות של photoaging היפרטרופית ואטרופת.

בסך הכל, 53 מטופלים עברו סיווג קליני ל-photoaging אטרופית או היפרטרופית או אף אחד מהם (קבוצת ביקורת). נתונים דמוגרפיים ונתונים לגבי חשיפה לשמש נאספו מכל משתתף באמצעות שאלון. החוקרים נתנו ציונים כמותניים או איכותניים עבור 15 מאפיינים קליניים שונים של המשתתפים. ביופסיות מעור הפנים עברו אנליזה לביטוי של גנים ומאפיינים היסטולוגיים.

קרטוזיס סבוראית ואקטינית, טלנגיאקטזיה, ואירועים קודמים של סרטן העור היו שכיחים יותר באופן מובהק וחומרה בסקלת photoaging, קמטים גסים, עובי וחיוורון היו פחות שכיחים באופן מובהק בקבוצת האטרופיה בהשוואה לקבוצת ההיפרטרופיה. בדיקות היסטולוגיות גם כן חשפו כמות פחותה באופן מבוהק של חומר אלסטותי ב- photoaging אטרופי. ביטוי של גנים של מטלו-פרוטאינזות וקולגנים במטריצת העור לא היו שונים בין שתי סוגי ה-photoaging.

החוקרים מסכמים שהערכות קליניות והיסטולוגיות סיסטמטיות, קטגוריות, וכמותניות הבדילו בין photoaging אטרופית והיפרטרופית.

מקור:

Sachs, Dana L. et al. Atrophic and hypertrophic photoaging: Clinical, histologic, and molecular features of 2 distinct phenotypes of photoaged skin. Journal of the American Academy of Dermatology, Volume 81, Issue 2, 480 - 488

נושאים קשורים:  מחקרים,  הזדקנות העור כתוצאה מחשיפה לשמש,  photoaging,  ביופסיית עור,  טלנגיאקטזיה
תגובות