מחקרים

פעילות גופנית כטיפול בכיבים ורידיים ברגליים

במחקר חדש מסוג מטה-אנליזה מצאו החוקרים שפעילות גופנית, יחד עם טיפול בחבישות לחץ, קשורה לריפוי מוגבר של כיבים ורידיים ברגליים לאחר 12 שבועות בהשוואה לטיפול בחבישות לחץ בלבד

03.01.2019, 10:45

פעילות גופנית מומלצת כטיפול אדג'ובנטי לכיב ורידי ברגל (venous leg ulceration, VLU) כדי לשפר את תפקוד השאיבה של שרירי השוק. עם זאת, הקשר בין פעילות גופנית לריפוי VLU לא נחקר כראוי, והיעילות של התערבויות שונות של פעילות גופנית לא אופיינה. במחקר חדש שנערך ב-University of Auckland בניו זילנד והתפרסם בכתב העת JAMA Dermatology, ביקשו החוקרים לסכם את הקשר בין התערבויות שונות של פעילות גופנית עם ריפוי VLU כאשר הפעילות נעשתה  כטיפול אדג'ובנטי לכל צורה של חבישת לחץ.

החוקרים ביצעו חיפוש במאגרי המידע של The Cochrane Controlled Trials Register, MEDLINE, Embase, CINAHL, PsycInfo ו- SCOPUS עד לאוקטובר 2017. ניסויים קליניים עם הקצאה אקראית (randomized clinical trials, RCTs) של כל סוג של פעילות גופנית בהשוואה לחוסר פעילות גופנית בקרב משתתפים עם VLU נכללו במטה-אנליזה, כאשר חבישת לחץ הייתה הטיפול הסטנדרטי ודווח במחקר על תוצאות הריפוי של הפצע. מתוך 519 המאמרים שסוקרו, 6 (1.2%) מחקרים עמדו בקריטריוני הכללה לסקר הסיסטמתי, כולל 5 מחקרים לביצוע מטה-אנליזה. התוצא העיקרי נקבע כתוצאה של ריפוי (אחוז הפצע שעבר ריפוי, הזמן לריפוי, או שינוי בגודלו של הכיב). תוצאים משניים (תופעות לוואי, עלויות ואיכות חיים הקשורה לבריאות) נאספו רק אם התוצא העיקרי דווח במחקר.

שישה מחקרי RCT זוהו ו-5 (190 משתתפים) עמדו בקריטריונים להכללה לצורך ניתוח מטה-אנליזה. ההתערבויות השונות של ביצוע פעילות גופנית היו תרגילי התנגדות פרוגרסיביים (progressive resistance exercise) בלבד (שני RCT,י53 משתתפים) או בשילוב עם פעילות גופנית לפי המלצה ספציפית (שני RCTs,י102 משתתפים), הליכה בלבד (RCT אחד, 35 משתתפים) או תרגילים של קרסוליים (RCT אחד, 40 משתתפים). בסך הכול, פעילות גופנית הייתה קשורה לריפוי VLU מוגבר לאחר 12 שבועות, למרות שההשפעה לא הייתה מדויקת (ריפוי של 14 מקרים נוספים לכל 100 מטופלים, רווח סמך 95% של 1-27 מקרים עבור כל 100 מקרים; P = 0.04). השילוב של תרגילי התנגדות פרוגרסיביים יחד עם פעילות גופנית לפי המלצת הרופא נראה כיעיל ביותר, שוב עם חוסר דיוק (ריפוי של 27 מקרים נוספים לכל 100 מטופלים, רווח סמך 95% של 9-45 מקרים עבור כל 100 מקרים; P = 0.004).

החוקרים מסכמים שהראיות שנאספו במחקר זה מהוות אינדיקציה מספקת עבור קלינאים לשקול להמליץ על פעילות גופנית עם תרגילים פשוטים של התנגדות פרוגרסיבית ופעילות אירובית לחולים מתאימים עם VLU, במקביל למחקרים נוספים בנושא.

מקור:

Jull A, Slark J, Parsons J. Prescribed Exercise With Compression vs Compression Alone in Treating Patients With Venous Leg Ulcers: A Systematic Review and Meta-analysis. JAMA Dermatol.2018;154(11):1304–1311. doi:10.1001/jamadermatol.2018.3281

נושאים קשורים:  מחקרים,  פעילות גופנית,  כיב ורידי ברגל,  ריפוי פצע
תגובות