מחקרים

שמירה על עור נקי עם איקסקיזומב לטיפול בפסוריאזיס

תוצאות לאחר 3 שנים מניסוי UNCOVER-3 - טיפול באיקסקיזומב הוביל לתוצאות טובות בניקוי נגעי העור, ללא מדדי בטיחות חדשים במהלך שלושת שנות הניסוי

פסוריאזיס (צילום: אילוסטרציה)

פסוריאזיס הינה מחלה כרונית שלעיתים דורשת טיפול תרופתי ארוך טווח. איקסקיזומב הינו נוגדן מונו-קלונלי עם זיקה גבוהה שפועל בצורה בררנית על אינטרלוקין 17A. תרופה זו מאושרת לטיפול במטופלים עם פסוריאזיס קשקשי ברמה בינונית עד קשה.

מטרת המחקר הייתה לבחון את היעילות ובטיחות של איקסקיזומב במהלך 156 שבועות בניסוי UNCOVER-3 במטופלים שקיבלו את המינון המקובל של התרופה (160 מ"ג של איקסקיזומב בשבוע אפס, 80 מ"ג כל שבועיים עד שבוע 12 ולאחר מכן כ-80 מ"ג כל ארבעה שבועות).

מינון התרופה למטופלים שקיבלו איקסקיזומב כל שבועיים, איקסקיזומב כל ארבעה שבועות, אנטרספט פעמיים בשבוע או אינבו הוחלף למתן איקסקיזומב כל ארבעה שבועות, במהלך התקופה ארוכת הטווח של הניסוי. יעילות הטיפול נבדקה בשלוש שיטות סטטיסטיות: as-observed,יmultiple imputation, ו-modified nonresponder imputation.

בשבוע 156, 80.5% מהמטופלים השיגו שיפור של כ-75% מעל רמת הבסיס שלהם בציון ה-Psoriasis - Severity Indexי(PASI).י66% מהמטופלים השיגו שיפור של לפחות 90% מעל רמת הבסיס שלהם בציון ה-PASI. כ-45.1% מהמטופלים השיגו שיפור של 100% מעל רמת הבסיס שלהם בציון ה-PASI כאשר החוקרים השתמשו בשיטת ה-Nonresponder imputation.י97.2% מהמטופלים ו-86.2% מהמטופלים השיגו שיפור של 75% מעל רמת הבסיס שלהם בציון ה-PASI כאשר החוקרים השתמשו בשיטת הas-observed ושיטת ה-multiple imputation, בהתאמה. תוצאות דומות התקבלו אצל מטופלים עם מעורבות של הקרקפת, ציפורניים או כפות הידיים והרגליים. לא נמצאו מדדי בטיחות חדשים במהלך השנה השלישית של הניסוי.

הגבלות הניסוי הינן שאין קבוצה שקיבלה אינבו או קבוצת השוואה פעילה לאחר שבוע 12 של הניסוי.

לסיכום, טיפול באיקסקיזומב הוביל לתוצאות טובות בניקוי נגעי העור, ללא מדדי בטיחות חדשים במהלך שלושת שנות הניסוי.

מקור: 

Leonardi, C. et al. (2018) Journal of the American Academy of Dermatology. 79(5)

נושאים קשורים:  מחקרים,  יעילות,  אינטרלוקין 17,  איקסקיזומב,  טווח ארוך,  פסוריאזיס,  בטיחות,  UNCOVER-3
תגובות